Pinned 14.-18.08.2019 - BE - W-Fest - Expo - Waregem

    • Line-Up

    This site uses cookies. By continuing to browse this site,
    you are agreeing to our Cookie Policy | Privacy Policy

    • 14.-18.08.2019 - BE - W-Fest - Expo - Waregem

      14.-18.08.2019 - BE - W-Fest - Expo - Waregem
      Expo, Zuiderlaan 20, 8790 Waregem


      Wednesday, 14.08.2019:

      Synth Scene

      Dollarqueen (tribute to The Doors) (BE) 17:00-18:10
      Irish Coffee (BE) 18:30-19:20
      Twisted Nerve (GB-SCT) 19:40-20:30
      The Trio Experience (tribute to Jimi Hendrix) (BE) 20:50-21:50
      Letz Zeppelin (tribute to Led Zeppelin) (BE/UK) 22:10-23:10
      Floyd (tribute to Pink Floyd) (BE) 23:30-00:45


      Thursday, 15.08.2019:

      Synth Scene

      Empathy Test (UK) 12:00-12:40
      Signal Aout 42 (BE) 13:30-14:10
      Tristesse Contemporaine (JP/SE/UK) 15:05-15:45
      The Primitives (UK) 16:45-17:35
      Time Bandits (NL) 18:45-19:35
      Echo and the Bunnymen (UK) 20:45-21:45
      The Stranglers (UK) 22:05-23:20

      Wave Cave

      Der Klinke (BE) 12:45-13:25
      In Strict Confidence (DE) 14:15-14:55
      Solar Fake (DE) 15:55-16:35
      The Cassandra Complex (UK) 17:45-18:35
      Merciful Nuns (DE) 19:45-20:35
      She Wants Revenge (US) 23:30-00:30

      The Olivier Daout Stage

      The obsCURE (tribute to The Cure) (BE) 16:30-17:30
      Blaine L. Reininger plays Tuxedomoon (US) 18:15-19:05
      Kælan Mikla (IS) 19:30-20:20
      The Blow Monkeys (UK) 20:45-21:35

      VIP

      Lost Reality (IT) 16:00-16:20
      Collection d'Arnell-Andréa (FR) 17:40-18:00


      Friday, 16.08.2019:

      Synth Scene

      Vile Electrodes (UK) 12:00-12:40
      Ultranoire (DE) 13:30-14:10
      Toyah (UK) 15:05-15:45
      Allez Allez (BE) 16:45-17:35
      Johnny Hates Jazz (UK) 18:45-19:35
      Nik Kershaw (UK) 20:45-21:35
      Howard Jones (UK) 22:45-23:45
      Tony Hadley (UK) 00:05-01:05

      Wave Cave

      True Zebra (BE) 12:45-13:25
      Inertia (UK) 14:15-14:55
      Mlada Fronta (FR) 15:55-16:35
      The Breath Of Life (BE) 17:45-18:35
      Lebanon Hanover (DE/UK) 19:45-20:35
      Siglo XX (BE) 21:45-22:35
      VNV Nation (DE) 01:15-02:15

      The Olivier Daout Stage

      Blaine L. Reininger plays Tuxedomoon (US) 19:00-19:50

      VIP

      Collection d'Arnell-Andréa (FR) 17:40-18:00


      Saturday, 17.08.2019:

      Synth Scene

      Then Comes Silence (SE) 12:00-12:40
      Schmutz (BE) 13:30-14:10
      Sigue Sigue Sputnik (UK) 15:05-15:45
      Psyche (CA/DE) 16:45-17:35
      Rational Youth (CAN) 18:45-19:35
      Lene Lovich Band (UK) 20:50-21:40
      The Human League (UK) 00:10-01:10

      Wave Cave

      Sono (DE) 12:45-13:25
      Portion Control (GB) 14:15-14:55
      Tyske Ludder (DE) 15:55-16:35
      Escape with Romeo (DE) 17:45-18:35
      mesh (UK) 19:50-20:40
      Blutengel (DE) 21:50-22:40
      Killing Joke (UK) 23:00-00:00
      Nitzer EBB (UK) 01:20-02:20

      The Olivier Daout Stage

      Definitivos (BE) 18:00-18:45
      Rendez-Vous (FR) 19:15-20:05

      VIP

      Collection d'Arnell-Andréa (FR) 17:40-18:00
      Blaine L. Reininger plays Tuxedomoon (USA) 20:00-20:20


      Sunday, 18.08.2019:

      Synth Scene

      Desperate Journalist (GB) 12:00-12:40
      Lavvi Ebbel (BE) 13:30-14:10
      Fehlfarben (DE) 15:00-15:40
      Peter Hook & The Light (UK) 16:30-17:30
      Red Zebra (BE) 18:30-19:30
      China Crisis (GB) 20:30-21:30
      Jimmy Somerville (GB) 22:40-23:40

      Wave Cave

      The Foreign Resort (DK) 12:45-13:25
      Kowalski (DE) 14:15-14:55
      Pink Turns Blue (DE) 15:45-16:25
      Whispering Sons (BE) 17:35-18:25
      Apoptygma Berzerk (NO) 19:35-20:25
      New Model Army (GB) 21:35-22:35
      And One (DE) 00:00-01:00

      The Olivier Daout Stage

      Astrasonic (BE) 19:00-19:50

      VIP

      Collection d'Arnell-Andréa (FR) 17:40-18:00
      Blaine L. Reininger plays Tuxedomoon (USA) 20:00-20:20